Search
вторник 18 декември 2018
  • :
  • :

Дерматолозите советуваат: Ако користите вакви сунѓерчиња фрлете ги, може да има лошо последици

loading...

Сунѓерчињата од мрежа за капење во комбинација со миризлива купка, ароматични свеќи може да бидат домашен спа третман и да придонесат до вистинска уживанција.

Добри се за отстранување на кожни станици, а кожата ја оставаат нежна и негувана. Користењето на ваквото сунѓерче два до три пати неделно ќе ја подобри циркулацијата, вели д-р Пол Џарод Франк.

Но, 98% од дерматолозите советуваат да ги фрлите веднаш. Со користењето на ваквите сунѓерчиња само ги туркате бактериите уште подлабоко во кожата.

Имено, за време на капењето во нив остануваат мртви станици кои под влијание на влагата во купатилото стануваат легло на бактерии.

Ова масивно легло расте во рок од само неколку часа.

Не звучи како нешто што сакате да ги втриете во телото, зарем не?

Од тешките маки ослободете се засекогаш – измешајте банана и вода и чекајте да почне да делува

Лековитиот крем од банана е одлично природно средство против кашлица чија ефикасност е проверена и во лечење на упорна кашлица, односно бронхитис. Посебно е ефикасен кај деца, но дава ефекти и кај возрасни.

Вкусен е, здрав и многу хранлив, па благотворно делува и на желудникот.

Ако вашето дете го мачи болно грло и кашлица – задолжително пробајте да го направите овој чудесен крем.

Начинот на подготовка е многу едноставен.

Крем од банани против кашлица – рецепт:

Состојки:

– 2 средни, зрели банани (најдобри се оние со точки)

– 2 лажици шеќер или мед (ако додавате мед, треба да го додадете кога смесата малку ќе се олади, бидејќи медот ги губи својствата на висока температура)

– 400 мл зовриена вода

За начинот на подготовка и консумација прочитајте на следната страна:

Подготовка:

Излупете ги бананите. Добро истолчете го со виљушка или лажица (најдобро дрвена или пластична). Додадете шеќер и добро промешајте. Прелијте со зовриена вода, поклопете и оставете да отстои 30 минути. Доколку користите мед, него додадете го на крајот, кога смесата ќе се излади. Смесата процедете ја низ пластична цедалка (не морате ако не сакате).

Консумација

Секогаш малку загрејте ја смесата и консумирајте од неа 4 пати дневно (по околу 100 мл). Секој ден направете си нова доза.

За неколку денови кашлицата ќе исчезне. Не ви требаат скапи лекови.

loading...