Search
петок 19 октомври 2018
  • :
  • :

Иванов: Нема да потпишам ваков штетен договор, НЕ ПЛАШЕТЕ СЕ ОВА НЕМА ДА ГО ДОЗВОЛИМЕ

Текстот на договорот е поразителен за Македонија. Се менува и преамбулата. Дали е патриотизам бришењето на Крушевската Република и АСНОМ, дали е достоинствено да се информираат сите членки на ОН дека го менувате Уставното име, рече меѓудругото во своето обраќање шефот на државата Шорге Иванов кој потенцира дека неговиот став е конечен дека нема да потпише како што вели ваков штетен договор.

– Со ваков договор се отвораат многу повеќе проблеми откол што се затвораат. Грција успеа да ги наметне сие свои максималистички барања. Со ваков договор не се гарантир македонскиот идентитет, туку се погазуват нашите претци, се пониш 27- годишната независност и историјата. Сѐ што е свето во Македонија е погазено – рече Иванов.
Тој додаде дека ЕУ и НАТО не смеат да бидат алиби за лошиот договор.

– Вак договор не го обединува општеството. Како претседател на Република Мкаедонија ќе се залагам за изнаоѓање решение. Го повикува македонскиот народ каде и да се наоѓа да не се плаши. Мојот став е конечен и нема да подлегнам на кави било притисоци и уцени. Нема да подржам и потпишам ваков штетен текст на договор – рече Иванов.

loading...